الکساندر دوبرینت - وزیر حمل و نقل آلمان - در جریان این دیدار در پاسخ به ایسنا درخصوص مشکلات بانکی ایران و نیز چگونگی تامین مالی پروژه ها گفت: در آینده عادی سازی هرچه بیشتر روابط بانکی و مالی بین دو کشور را شاهد خواهیم بود. همچنین گروه کاری را برای این منظور احیا کردیم تا مسائل مربوط به لیزینگ را پیگیری کند و تامین مالی پروژه ها را بر عهده بگیرد.

همکاری

طلوع کرمان به نقل از ایسنا؛در قالب شش سند همکاری بین وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیرحمل و نقل آلمان قرار شد آلمانی ها شش پروژه از جمله افزایش سرعت قطار تهران ـ تبریز و همچنین حمل و نقل حومه ای تهران و تبریز را در ایران پیاده سازی کنند.

در جریان شش تفاهم نامه ای که  بین عباس آخوندی و الکساندر دوبرینت امضا شد، مقرر گردید آلمانی‌ها سه پروژه که به گفته آخوندی برای ایران مهم است را بر عهده بگیرند. یکی حمل و نقل حومه ای تهران بزرگ، دیگری حمل و نقل ریلی حومه ای تبریز و سومی تفاهم نامه افزایش سرعت قطار بین تهران و تبریز است.

الکساندر دوبرینت - وزیر حمل و نقل آلمان - در جریان این دیدار در پاسخ به ایسنا درخصوص مشکلات بانکی ایران و نیز چگونگی تامین مالی پروژه ها گفت: در آینده عادی سازی هرچه بیشتر روابط بانکی و مالی بین دو کشور را شاهد خواهیم بود. همچنین گروه کاری را برای این منظور احیا کردیم تا مسائل مربوط به لیزینگ را پیگیری کند و تامین مالی پروژه ها را بر عهده بگیرد.

در این دیدار همچنین با شرکتهایی از آلمان تفاهم نامه هایی در زمینه سیگنالینگ قطار اصفهان ـ شیراز و همچنین کرمان ـ زاهدان به امضا رسید.

اسنادی که در این تفاهم نامه به امضا رسیدند عبارتند از یادداشت همکاریهای جامع حمل و نقل، بیانیه مشترک همکاری در زمینه بنادر و دریانوردی، یادداشت تفاهم همکاریهای آموزشی بین وزارت راه و شهرسازی و شرکت زیمنس، یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت راه آن و شرکت تالس در زمینه محور پرسرعت تهران ـ قم اصفهان، ایجاد چارچوب همکاری بین شرکت راه آهن و شرکت زیمنس در زمینه سیگنالینگ و همچنین یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت راه آهن و شرکت زیمنس در زمینه ارتقای سرعت محور قطار تهران ـ تبریز.

وزیر راه و شهرسازی ایران در جریان این تفاهم نامه اظهار کرد: این چهارمین ملاقات من با وزرای حمل و نقل و قائم مقام صدر اعظم آلمان است که در ایران و آلمان در جهت توسعه فعالیتهای حمل و نقلی و سرمایه گذاری در خطوط حمل و نقلی با آلمانی ها برگزار کردیم.

عباس آخوندی افزود: خوشبختانه تمام این ملاقاتها منجر به تصمیمات عملی شد و ما شاهد پیشرفت فعالیت بین دو کشور هستیم. در حوزه حمل و نقل دریایی موفق شدیم برای توسعه بنادر چابهار و بندرعباس بیش از ۱۵۰ میلیون یورو قرارداد را فعال کنیم. در زمینه ی حمل و نقل ریلی نیز در جهت مسائل سیگنالینگ و خطوط برقی و دیزلی موفق به امضای قراردادهای مشخصی با زیمنس شدیم.

وی ابراز امیدواری کرد در آینده در زمینه حمل و نقل ریلی فعالیتهای بیشتری را با مبادله بین دو کشور و استفاده از ظرفیت ساخت داخلی و فناوریهای پیشرفته آلمان داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه آیا امکان توسعه همکاری بین ایران و آلمان در زمینه مسکن و شهرسازی وجود دارد اظهار کرد: ما سلسله همکاریهایی با دانشگاه برلین و وزارت محیط زیست آلمان که در حوزه مسکن فعال هستند برگزار می کنیم. در زمینه ساخت مسکن سبز فعالیتهایی در حال انجام است که بتوانیم خانه های سازگار با طبیعت احداث کنیم و مصرف انرژی را کاهش دهیم. یک پروژه هم در هشتگرد دست اقدام داریم.

آخوندی همچنین درباره افزایش همکاریهای شرکتهای هوایی بین ایران و آلمان اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ پرواز هوایی بین ایران و آلمان در هفته داریم که به صورت مرتب در حال انجام است و به دنبال افزایش حجم این خطوط هستیم.

وی ادامه داد: در این دیدار امکان استفاده از ایجاد خطوط تامین مالی به صورت لیزینگ را مطرح کردیم و همچنین امکان استفاده ی رسمی شرکت هواپیمایی ایران برای تامین هواپیما از طریق لیزینگ که مورد بحث قرار گرفت. در این نشست شش یادداشت تفاهم را امضا کردیم که تقریبا تمام حوزه های حمل و نقلی را پوشش می دهد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در کنار توسعه بحث زیرساختی، تامین مقدمات و تسهیل ایجاد لجستیک از آلمان به سمت آسیای میانه و خاور دور از طریق ایران را هم در دستور کار قرار دادیم.

همچنین الکساندر دوبرینت وزیر حمل و نقل آلمان درباره توسعه بنادر چابهار و بندرعباس اظهار کرد: در این زمینه در حوزه تجهیزات بندری یک سلسله مراورده برگزار کردیم که بتوانیم ترمینال دو بندرعباس و همچنین ترمینال جدید چابهار را تجهیز کنیم. خوشبختانه بعضی از شرکتهای آلمانی در این زمینه موفق شدند در این مناقصات برنده شوند.

وی با تشکر از وزیر راه و شهرسازی ایران تصریح کرد: خوشحالیم که در جمع شما هستیم. در جمع شما تمام مقوله های مربوط به حمل و نقل از بنادر دریایی، ریلی، حمل و نقل شهری را مورد بحث قر دادیم. ما علاقه مندیم که عادی سازی در روابط ایران و آلمان استوار شود. بدین معنا که در کنار مسائل فنی و مسائل اجرایی، مسائل مالی هم حل شود. از این رو قرار گذاشتیم در کنار کارهای اجرایی که امروز افتتاح شد به مسائل مالی هم بپردازیم.

وزیر حمل و نقل آلمان ادامه داد: ما قرارداهایی امضا کردیم که زیمنس بتواند فعالیت بین وزارتخانه و شرکتها را فعال کند. از جمله این پروژه ها سریع سازی خط راه آهن تهران ـ تبریز به عنوان یک کار زیربنایی است و بالاخره دادن سیگنالینگ به خطوط راه آهن. همچنین در اختیار قرار دادن ۷۰ لوکوموتیو دیزلی به راه آهن ایران در دستور کار قرار گرفت.

دوبرینت خاطرنشان کرد: پیش از این میزبان وزیر راه و شهرسازی در برلین بودیم و چارچوب حمل و نقل هوایی و اقتصاد فرودگاه های آلمان را مورد بحث قرار دادیم که توانستیم معاهده حمل و نقل هوایی را امضا کنیم و این نشانه ای بود که بتوانیم در کلیه زمینه های حمل و نقل همکاری تنگاتنگ داشته باشیم.

وی درباره تامین مالی پروژه ها با لحاظ قرار دادن مشکلات بانکی ایران گفت: در زمینه مسائل بانکی، تکنولوژی و تامین مالی صحبتهایی انجام شد. وظیفه عدادی سازی مسائل مالی را به عنوان یکی از مهمترین وظایف خود می دانیم و گروه کاری را برای این منظور احیا کردیم تا مسائل مربوط به لیزینگ را پیگیری کند و تامین مالی پروژه ها را بر عهده بگیرد. این تصمیم آلمان است و اقتصاد آلمان یک تصمیم جدیدی را برای تامین مالی اتخاذ کرده است.

به گفته دوبرینت، از این تصمیم دو هفته بیشتر نگذشته و ما از این نقطه حرکت می کنیم و در آینده عادی سازی هرچه بیشتر روابط بانکی و مالی را بین دو کشور را خواهیم داشت.

منبع:ایسنا

سایر خبرها

برقراری پرواز کرمان به دبی بزودی

آماده سازی پَدهای بالگرد مورد نیاز اورژانس هوایی در جاده های استان از جمله محورهای شهرستان بافت

سامانه مدیریت پروژه‌های عمرانی شهرداری کرمان با قابلیت رصد بصری به‌زودی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد

نوشتن دیدگاه

جدیدترین عناوین

یادداشت

entekhabat111.jpg
اسفند 13, 1402
سقوط مشارکت ملی در انتخابات

ثبت پایین ترین مشارکت در انتخابات در تاریخ جمهوری اسلامی/ بجای 41 درصد مشارکت، بگویید 59 درصد عدم مشارکت!

پایین ترین مشارکت در تاریخ انتخابات های ایران رقم خورد!
یادداشت سردبیر نویسنده: میثم انصاری راد
یادداشت سردبیر/انتخابات مجلس با همه مشکلات و مشخصه های خود از تایید صلاحیت ها و عدم تاییدهای سئوال برانگیز برگزار شد اما در این بین مشارکت پایین 41 درصدی و کم شدن یک درصدی مشارکت… ادامه

خبرهای ویژه

photo1718007632.jpeg
خرداد 21, 1403
با حضور مدیرعامل شرکت فلای دبی عنوان شد؛

برقراری پرواز کرمان به دبی بزودی

پرواز کرمان به دبی بزودی با ایرلاین فلای دبی برقرار خواهد شد
خبرهای ویژه نویسنده: میثم انصاری راد
به دنبال مذاکرات صورت گرفته در کرمان‌آیدکس ۲۰۲۴، با حضور استاندار کرمان و رئیس شرکت فلای دبی امارات ،زمینه قرار داد برای راه‌اندازی خط هوایی مستقیم و پایدار بین شهرهای کرمان ایران و دبی امارات عربی… ادامه خبر

پیشخوان روزنامه هاvtem news box

غار طُرنگ شهرستان بافت و چند اثر در راور، فهرج و رابر ثبت ملی شدند 

رئیس اداره ثبت آثار اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان: پنج اثر طبیعی استان کرمان در نخستین نشست شورای مرکزی ثبت آثار طبیعی ملی د…
vtem news box

لزوم استفاده شهرداری سیرجان از تجربیات کلانشهرها در توسعه شهری 

شهردار سیرجان بهمراه رییس و جمعی از اعضای شورای شهر سیرجان، معاون توسعه مدیریت و منابع شهرداری، معاون فنی و زیربنایی شهرداری و مدیر واحد املاک در نشست…
vtem news box

ورزشگاه بزرگ مس کرمان تا یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید 

شرکت ملی صنایع مس ایران در گزارشی پیرامون پروژه های در دست افتتاح خود، از تکمیل و راه اندازی ورزشگاه اختصاصی مس کرمان تا ماه آینده خبر داد. به گزارش…
vtem news box

برقراری پرواز کرمان به دبی بزودی 

به دنبال مذاکرات صورت گرفته در کرمان‌آیدکس ۲۰۲۴، با حضور استاندار کرمان و رئیس شرکت فلای دبی امارات ،زمینه قرار داد برای راه‌اندازی خط هوایی مستقیم و…