اختصاصی طلوع کرمان؛راه ها مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید. رشد صنعتی و گردشگری یک منطقه با راه های مناسب چندین برابر می شود و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده خواهد شد.در شهرستان بافت متأسفانه وضعیت خوبی را شاهد نیستیم ویکی از دلایل افت صنعتی شهرستان بافت عدم وجودئ راه های مناسب ارتباطی در شهرستان است.

در زیر به صورت اختصار به وضعیت راه های شهرستان بافت می پردازیم:

محور بافت-کرمان:

محور بافت-کرمان به عنوان محوری که شهرستان بافت را به کلانشهرکرمان به عنوان مرکز استان متصل می کند، وضعیت مناسبی در حوزه شهرستان بافت ندارد!وضع وقتی بدتر می شود که وجد برخی مناطق خطرناک مثل ورودی به شهربزنجان که مشخص نشده دوطرفه است یا اتوبان خطرات زیادی را متوجه مردم و گردشگران پرشمار منطقه بزنجان و مجموعاً شهرستان بافت می کند که لازم است اصلاح شود.ضمناً وضعیت اسفالت محور اصلاً خوب نیست و جز درپاره مناطق ، در بقیه مناطق وضعیت تأسف باری دارد که اصلاً در شأن استان کرمان نیست.

محور بافت-رابر:

محور بافت-رابر نیز یکی از محورهای گردشگری و مسیری است که شرق و جنوب استان کرمان را به غرب استان متصل می کند و می تواند نقشی حیاتی و راهبردی برای استان ایفا کند زیرا  دو شهرستان گردشگر پذیر بافت و رابر با طبیعت منحصر به فردشان سرمایه ای باریا ستان کرمان محسوب می شوند و سهم زیادی از گردشگری طبیعی استان کرمان را برعهده دارند که توجه بیشتر مسئولین را می طلبد.در این محور وجود پیچ ها خطرناک ، آسفالت نامناسب و حرکت از روبرو و عدم شانه ریزی و یک شرایط افتضاح مشهود است که واقعاً نیازمند اصلاح جدی است.

محور بافت-سیرجان:

احداث کارخانه فولاد بافت که با فراز و نشیب زیادی همراه بوده و مدت زیادی به طول انجامیده اما دوباره قرار شده که عملیات احداث کارخانه فولاد بافت توسط بخش خصوصی ادامه پیدا کند و این موضوع اهمیت محور بافت-سیرجان را بیشت نمایان می سازد.عملیات دوبانده کردن این محور چندسالی است که شروع شده و هربار مقداری از آن احداث می شود.و در حال حاضر که این یادداشت نگارش می شود ، حدود 70کیلومتر از این محور حدوداً 100 کیلومتری دوبانده نشده و به صورت بد و خطرناکی دوطرفه است که با توجه به صنعتی شدن این منطقه افزایش تلاش ها برای دوبانده کردن آن ضروری است.مخصوصاً اینکه این محور آسفالت بسیار بد و پیچ های خطرناکی دارد که باید اصلاح شود.

محور بافت-ارزوئیه-حاجی آباد:

این محور که طبق مصوبه دولت قبل قرار بوده دوبانده شود، از سمت شهرستان بافت تنها چندکیلومتر از خروجی شهر دوبانده شده و بقیه  آن تا چندکیلومتر دیگر زیرسازی و بعضاً پل ها احداث شده و بعضی پل ها هم هنوز ساخته نشده است.این محور که اکنون به محور گردشگری شهرستان نیز تبدیل شده و اهمیت خاصی به عنوان محوری که استان هرمزگان را به کرمان متصل می کند پیدا کرده است، نیز مانند بقیه محورهای شهرستان بافت فاقد استاندارد وبدون عرض مناسب و شانه مناسب است.این درحالی است که از سمت استان هرمزگان یعنی شهرحاجی آباد در محدوده استان هرمزگان با روندی مناسب و بازدهی بالا کارها انجام می شود و عملیات زیرسازی و احداث باند دوم محور از سوی استان هرمزگان در حال انجام است ، اما متأسفانه ضعف زیادی از سمت استان کرمان متوجه این محور است و با توجه به حجم بالای گردشگران و راهبردی بودن این محور به لحاظ اقتصادی با توجه به اینکه ارزوئیه قطب کشاورزی استان و بافت نیز با دارا بودن طبیعتی زیبا از کانون های حضور گردشگران از استان های دیگر است ، تلاش مسئولان استان کرمان برای توجه ویژه به این محور که بسیار اقتصادی برای استان کرمان خواهد بود و می تواند منشاء توسعه و آبادانی چند شهرستان با جمعیتی زیاد شود را می طلبد.

جاده بافت و گوغر

 

امید است وضعیت راه های ارتباطی شهرستان که نقشی اساسی در رشد و توسعه شهرستان های بافت و رابر و ارزوئیه دارد استاندارد شود.

 

 

 

دیدگاه‌ها  

+5 # بافتی 1395-05-04 00:27
وضع راه های استان واقعاً خرابه و افتضاحه. مخصوصاً شهرستان های بافت و رابر و ارزوئیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # طراحی سایت 1395-05-13 09:42
مطلب خوبی بود ممنون.موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

از انتشار پیام های نامناسب جلوگیری می شود.


newsحرکتی تحسین برانگیز در بام جنوب ایران؛ حلقه های مردمی بافت در پی ایجاد و احیای فضای سبز شهر بافت

IMAGE

اختصاصی طلوع کرمان؛ میثم انصاری راد- چندی است که حلقه های مردمی دلسوزی در شهربافت ایجاد...

newsمنتخبین دوره پنجم شورای اسلامی شهربافت مشخص شدند+اسامی

IMAGE

طبق اطلاع و ارسال و تایید نهایی آمار آراء ریاست جمهوری و شورای شهربافت از سوی ستاد...

پایگاه حجت الاسلام والمسلمین انصاری راد شهرخبر
راه پیشرفت و توسعه شهرستان بافت چیست؟
راه پیشرفت و توسعه شهرستان بافت چیست؟
شما باید یک گزینه برای پاسخ انتخاب کنید!

newsطرح‌های فرهنگی اجتماعی ویژه اتباع خارجی در استان سمنان اجرا می‌شود

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری سمنان گفت: طرح‌های فرهنگی اجتماعی ویژه اتباع و مهاجران خارجی در استان سمنان در دو سطح کشوری و درون استانی برگزار...

newsمصوبات شورای شهر باید در کمیته انطباق فرمانداری کرمان به تائید برسد/ 650 میلیارد تومان بودجه شهرداری کرمان در سال جاری

فرماندار کرمان با اشاره به اینکه طرح شورایاری‌های اقتصاد مقاومتی در محلات شهر کرمان در حال اجراست گفت: مصوبات شورا باید در کمیته انطباق فرمانداری به تایید برسد. به...

newsبی توجهی به اخلاق مشکل امروز جامعه است/ حاکم‌شدن اخلاق حسنه یکی از نیازهای جامعه است

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به لزوم اخلاق‌مداری در جامعه گفت: بی‌توجهی به اخلاق مشکل جامعه است، احزاب و گروه‌ها یکدیگر را متهم به بی اخلاقی می‌کنند، مشکل امروز...

امروز: 1396/04/31