طلوع کرمان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، مهرداد امینی زاده نماینده کرمان در شورای عالی استانها اظهارداشت: مطالعه و اجرای راه آهن حاجی آباد، بافت،کرمان با پیگیری های نماینده وقت مجلس شورای اسلامی ، از سال ۸۸ تا کنون در پیوست بودجه کشور قرار گرفته بود و مردم شهرستان بافت، تنها کورسوی امید خروج از بن بست و دستیابی به رونق اقتصادی را در احداث این خط آهن می دانستند.

وی در ادامه مطلب فوق گفت: تا اینکه در سفر اخیر دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری به استان کرمان، این مسیر یک شبه، به مسیر دیگری تغییر داده و کلنگ زنی شد و تنها توجیح غیر منطقی این بود که مسیر جدید توسط بخش خصوصی اجرا می شود و مسیر شهرستان بافت، به قوت خود باقی است.

نماینده کرمان در شورای عالی استانها در ادامه با طرح سوالاتی مبنی بر اینکه آیا با توجه به هزینه های هنگفت اجرای خط آهن، واقعا برای دولت اقتصادی است که این 2 خط تقریبا موازی را اجرا کند؟ سوال دوم اینکه پروژه ای که تقریبا هشت سال پیوست بودجه بوده چگونه باید تعیین تکلیف شود و حق مردم شهیدپرور شهرستان بافت چه می شود؟ تاکید کرد: مردم نجیب این شهرستان در 2 دوره انتخابات ریاست جمهوری بالاترین رای را به آقای دکتر روحانی داده اند که خود حاکی از تلاش مسئولین در این شهرستان است.

امینی در پایان افزود: از استاندار محترم استان کرمان رزم حسینی، فرماندار محترم حمزه جواران و نماینده پرتلاش شهرستان بختیاری و سایر مسئولین درخواست دارم با تمام توان و تلاش پیگیر احقاق حق مردم شهرستان باشند.

مهرداد امینی زاده

طلوع کرمان به نقل از صبح رابر- شهرستان رابر به واسطه برخورداری از قدمت تاریخی دارای آثار باستانی متعددی است که آسیاب آبی روستای پده بلند از جمله میراثی که کم کم رو به فراموشی است.

مهدی شهروند خبرنگار رابر با ارسال تصاویری از این آثار باستانی می گوید: تخریب شدن آثار باستانی آسیاب آبی با قدمت بیش از ۲۰۰ سال در اثر بی توجهی، که بازسازی و نگهداری آن می تواند برای جذب گردشگر و آبادانی روستا پده بلند و اطراف کمک شایانی کند.

حال اگر میراث فرهنگی به وضعیت آن رسیدگی نکند، این اثر کم کم نابود خواهد شد چرا که مورد توجه قرار گیرد در چرخه اقتصادی و جذب گردشگر مؤثر است. خواسته این مردم است که شهرستان رابر به عنوان خواستگاه تمدن بزرگ ارت در جنوب کرمان شناخته  شود در حالیکه تاکنون کاووش های قابل توجهی در این منطقه انجام نگرفته است، مردم شهر رابر امیدوارند با توجه به قدمت  تاریخی این شهرستان بتواند گام موثری در راستای توسعه صنعت گردشگری بردارند.

آسیاب آبی رابر

طلوع کرمان به نقل از ایرنا-محمود وفایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات بازسازی و مرمت بادگیر چپقی سیرجان با حمایت مالی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان در حال انجام است.وی با بیان اینکه در حال حاضر پشت بام و نمای این اثر تاریخی در حال مرمت است تصریح کرد: بخش خصوصی همکاری بسیار خوبی در مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی استان کرمان دارد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: بادگیر چپقی سیرجان به لحاظ فرهنگی و هنری تلفیقی از معماری و صنعت و بانی آن سید علی اصغر رضوی معروف به دکتر رضوی است. وی افزود: این بنای تاریخی از آثار منحصر به فرد به لحاظ برخورداری از تزئینات معماری ایرانی است و به تقلید از دودکش‌ کشتی ‌های قدیمی ساخته شده‌ است.بادگیر چپقی سیرجان یکی از منحصر به ‌فردترین بادگیرهای ایران و جهان و مربوط به دوره پهلوی اول است. این اثر در هفت مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

بادگیرچپقی سیرجان

انصاری راد

حجت‌الاسلام علی اکبر انصاری راد صبح امروز به عنوان سخنران ویژه  در مراسم یوم‌الله 22بهمن در جمع مردم و مسؤولان بندرلنگه، اظهار کرد: با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم عوامل زیادی باعث پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد و ما باید همواره تاریخ انقلاب را مطالعه کنیم چرا که در این انقلاب نکات برجسته‌ای وجود دارد. وی افزود: یکی از علل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی ولایت فقیه یعنی حضرت امام خمینی(ره) بود که مردم دور شمع وجودش گرد آمدند ایشان عالمی وارسته و مجاهد و فقیهی جامع‌الشرایط و یک‌نیروی انقلابی فعال وخستگی ناپذیر بود و دیگر علماء نیز به تاسی از او وارد میدان شدند و مردم را هدایت کردند.مدیر کل تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: زمانی که آنها به نفع مردم کار نمی‌کردند امام نیز احساس تکلیف کرد و علماء را بسیج کرد وعلماء نیز مردم را بسیج کردند و این حرکت انقلابی شکل گرفت. انصاری راد اضافه کرد: اگر امام خمینی(ره) نبود این انقلاب به پیروزی نمی‌رسید و عامل دوم پیروزی انقلاب اسلامی خود مردم همراه با شور وشعور مردمی بود مردم در پیروزی این انقلاب نقش آفرینی کردند.انصاری راد  با اشاره به عامل سوم پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: عامل سومی که در تاریخ انقلاب اسلامی به یادماندنی شد و وحدت وانسجام ملی است و امام بدون پشتوانه مردمی نمی‌توانست انقلاب را پیش ببرد، شیعه وسنی در کنار هم با وحدت زمینه پیروزی انقلاب را فراهم کردند.وی در پایان خطاب به مسؤولان، یادآور شد: مسؤولان با آغوش باز و باتدبیر، مدیریت وبرنامه‌ریزی  و با حوصله مشکللات مردم را رفع کنند و مدیربایستی تصمیم بگیرد و با برنامه‌ریزی بودجه جذب کند، مردم منتظرند ببینند مدیران چگونه جواب آن‌ها را می‌دهند ومشکلاتشان را رفع می‌کنند.

 

به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر جمعه در حاشیه بازدید از روند تجهیز و تکمیل هتل چهار ستاره مجموعه حاج آقا علی رفسنجان، از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان با پنج هزار متر مربع زیربنا توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در آینده ای نزدیک خبر داد.
بر اساس این گزارش، در شهرهای مختلف ایران کاروانسراها نماد قدمت و پیشینه شهرها هستند زیرا در گذشته افراد برای استراحت در بین راه به کاروانسراها می رفتند و در آن جا استراحت می کردند تا اموال و جانشان در امان بماند و روز بعد بتوانند به سفرشان ادامه دهند.
رفسنجان نیز از وجود کاروانسراها مستثنی نبوده و چندین کاروانسرا در این شهرستان وجود دارد که کاروانسرای حاج عبدالوهاب اثر تاریخی نگینی در دل شهر رفسنجان است که در اواخر دوران صفویه ساخته شده است.
با توجه به اینکه مالک 90درصد ابنیه تاریخی استان اداره کل اوقاف و امور خیریه می باشد، کاروانسرای عبدالوهاب شهر رفسنجان نیز از این قضیه مستثنی نیست اما اداره کل اوقاف و امور خیریه سال های گذشته بخشی از این کارونسرا را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می گذارد تا در این مکان دفتر نمایندگی خود را دائر نماید.
در حاشیه بازدید استاندار کرمان از مجموعه خانه حاج آقا علی رفسنجان، طی نشستی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار رفسنجان، رئیس شورای شهر رفسنجان و جمعی از مسئولین، صورت جلسه ای تنظیم و مقرر گردید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر چه سریع تر نسبت به تخلیه کاروانسرا اقدام نماید و فرماندار رفسنجان نیز ملزم به استقرار دفتر نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی در مکان دیگری شد.
در این صورتجلسه مقرر گردید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان پس از تخلیه و تحویل کاروانسرای حاج عبدالوهاب، نسبت به تجهیز کارگاه اقدام و عملیات احیاء و بازسازی این بنای تاریخی را با نظارت کامل کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آغاز نماید.
همچنین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با واگذاری زمین مجموعه اسب سواری قاسم آباد به تعاونی دهیاری ها جهت احداث مجموعه سوارکاری موافقت نمود.