رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
برخی کارشناسان با توجه به سابقه کره شمالی در همکاری با جامعه جهانی نسبت به رویکرد جدید رهبر این کشور ابراز تردید کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «چوسان ایلبو» چاپ کره جنوبی اعلام کرده است احتمالاً دونالد ترامپ و کیم جون اون از 9 تا 15 ژوئن (19 تا 25 خرداد) در سنگاپور دیدار خواهند کرد.

هرچند ممکن است تصمیمات اخیر رهبر کره شمالی برای تعامل با جامعه بین‌الملل و تعطیلی یک سایت هسته‌ای برای بسیاری غیرمنتظره باشد اما برخی کارشناسان معتقدند این سایت در آزمایشات قبلی دچار آسیب جدی شده و تقریباً غیرقابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: محل دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی مشخص شد

از این رو منابع رسانه‌ای غربی و آمریکایی و همچنین برخی مقامات ایالات متحده این اقدام کیم جونگ اون را با هدف احتمالی فریب طرف مقابل ارزیابی می‌کنند.

مک تورنبری، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفت: من نسبت به این موضوع به‌شدت تردید دارم، این یعنی منظور از بازرسی‌ها اطمینان از عدم ازسرگیری برنامه هسته‌ای خواهد بود. به‌نظرم باید به بهترین نتیجه امیدوار بود اما ما باید برای بدترین احتمالات آماده شویم.

برخی معتقدند که آمریکا و کره جنوبی باید تأسیسات هسته‌ای پیونگ‌یانگ مورد بازرسی قرار داده  و تأیید کنند که احتمال تسلیحاتی بودن برنامه هسته‌ای کره شمالی به صفر رسیده است.

بیشتر بخوانید: هشدار کره شمالی درباره اقدامات مخرب آمریکا

البته بسیاری از مقامات آمریکایی و گزارش‌های رسانه‌ای غربی نگران این موضوع هستند که دولت فعلی کره شمالی همانند دوره حکومت کیم جونگ ایل (پدر رهبر کنونی) در یک دهه گذشته به‌دنبال فریب طرف مقابل باشد. در آن زمان پیونگ‌یانگ اقدام به انفجار یک برج خنک‌کننده در  مهمترین راکتور هسته‌ای کشور کرد و شبکه سی‌ان‌ان این اتفاق را از شبکه خود پخش کرد.

بیشتر بخوانید: پیونگ‌یانگ از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟

آن اقدام نیز به‌نظر حرکتی نمادین از سوی کره شمالی برای نشان دادن تعهد این کشور به کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای بود. اما سال بعد پیونگ‌یانگ دومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد.

در سال 1994 دولت کلینتون توافقی با پیونگ‌یانگ انجام داد که به‌موجب آن آمریکا موظف به ساخت دو راکتور هسته‌ای برای کره شمالی می‌شد و در مقابل تأسیسات هسته‌ای موجود پیونگ‌یانگ تعطیل و تولید تسلیحات آن متوقف می‌شد.

این توافق در اوایل 2000 با شکست مواجه شد. هرچند دلایل این شکست پیچیده بود اما اصلی‌ترین عامل آن عدم اطمینان به پایبندی کره شمالی به تعهداتش بود. واشنگتن متقاعد شد که پیونگ‌یانگ به‌صورت مخفیانه به برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. عدم همکاری پیونگ‌یانگ با آژانس اتمی نیز به این تردیدها دامن زد.

کارشناسان معتقدند برای هرگونه توافق، کیم جونگ اون باید امکان دسترسی کامل به تأسیسات و برنامه هسته‌ای را برای بازرسان فراهم سازد، البته این شرطی است که کمتر کشور مقتدری حاضر به موافقت با آن خواهد شد. به‌فرض موافقت رهبر کره شمالی با این درخواست باید کاملاً اطمینان یافت که کیم در هیچ مکانی از کره شمالی تأسیسات فاش‌نشده‌ای نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: کُره‌ای‌ها نگران بد‌عهدی آمریکا و تجربه تلخ قذافی

اما نکته‌ای که کمتر رسانه‌های آمریکایی و همچنین کره جنوبی با اشاره به بازی فریبکارانه احتمالی کره شمالی در تحولات جدید به آن اشاره می‌کنند این است که پیونگ‌یانگ نیز باید از نیت واقعی طرف مقابل اطمینان یابد تا بتواند در مذاکرات پیشِ‌رو به پیشنهادات مطرح با اندکی اعتماد فکر کند؛‌ مسئله‌ای که با توجه به بدعهدی‌های اخیر آمریکا در توافقات دوجانبه یا چندجانبه بین‌المللی رهبر کره شمالی به آن توجه کند.

انتهای پیام/*

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.