رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی از رایزنی ایران با چند کشور برای فروش آب سنگین خبر داد.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا، گفت: این اقدام آمریکایی نقض برجام نیست اما با روح آن در تضاد است.

وی با بیان اینکه در متن برجام الزامی برای خرید آب سنگین ایران از سوی  آمریکایی‌ها گنجانده نشده است، ادامه داد: علی‌القاعده جمهوری اسلامی ایران  برای فروش آب سنگین خود باید به‌دنبال بازاریابی باشد که در همین راستا مذاکراتی با چند کشور انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

ایران به‌زودی 20تن آب سنگین مازاد خود را خارج می‌کند

نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه اگر دولت آمریکا اعلام کند که سایر کشورها هم نمی‌توانند آب سنگین از ایران خریداری کنند و تحریم جدیدی دراین‌باره وضع شود، قطعاً نقض برجام رخ می‌دهد، افزود: البته برخی از کشورهایی که برای خرید آب سنگین از ایران ابراز تمایل کرده بودند نیز با برخی فشارها از سوی آمریکا مواجه شده‌اند و  قدری عقب‌نشینی کرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اعلام اینکه "سالیانه 20 تُن آب سنگین در کشورمان تولید می‌شود"، اظهار داشت: در حال حاضر نیز این میزان تولید نیاز داخلی را تأمین می‌کند و بخشی از این 20 تن نیز مازاد است.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با ابراز اینکه "حدود 130 تن آب سنگین انباشته‌شده داریم"، گفت: بخشی از این مقدار در داخل کشور نگهداری می‌شود و بخشی دیگر نیز به منطقه‌ای که تحت مالکیت ایران در کشور عمان است انتقال می‌یابد تا از یک‌سو میزان انباشت آب سنگین در کشورمان بیش از 130 تن نشود و از سوی دیگر از طریق این کشور راحت‌تر بتوان جابه‌جایی‌ها را انجام داد.

انتهای پیام/*

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.