پدرام رجب‌زاده صبح امروز در حاشیه بازدید از روستاهای دارای بافت فرسوده تابعه بخش مرکزی با اشاره به زلزله‌خیز بودن منطقه به دلیل گسل جوان و فعال کوهبنان اظهار داشت: بیش از 90 درصد ساختمان‌های روستاهای تابعه فاقد استحکام بنای لازم در برابر زلزله هستند که امری نگران‌کننده است.

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

طلوع کرمان به نقل از خبرگزاری فارس از کوهبنان، پدرام رجب‌زاده صبح امروز در حاشیه بازدید از روستاهای دارای بافت فرسوده تابعه بخش مرکزی با اشاره به زلزله‌خیز بودن منطقه به دلیل گسل جوان و فعال کوهبنان اظهار داشت: بیش از 90 درصد ساختمان‌های روستاهای تابعه فاقد استحکام بنای لازم در برابر زلزله هستند که امری نگران‌کننده است.
وی با تأکید بر اینکه استفاده از تسهیلات ویژه بازسازی بنیاد مسکن به منظور پیشگیری از مخاطرات ناشی از زمین‌لرزه امری ضروری است، بیان داشت: مبلغ این تسهیلات برای روستاهای شهرستان کوهبنان هم‌اکنون 50 میلیون ریال بلاعوض و 200 میلیون ریال با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت 12 ساله است.
رجب‌زاده ابراز امیدواری کرد با توجه به زلزله‌های اخیر در منطقه و پیگیری‌های به عمل آمده از طریق شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان به ریاست فرماندار این مبلغ قابل افزایش است، تصریح کرد: سابقه وجود زلزله‌های شدید در منطقه و آثار و پیامدهای ناشی از آن در برخی موارد به ویژه تبعات روانی و اجتماعی بر جامعه جبران‌ناپذیر است.
بخشدار مرکزی ادامه داد: باید تمام سطوح ملی، محلی و منطقه‌ای بر اساس سیاست‌های کلی پیشگیری و کاهش خطرهای ناشی از سوانح طبیعی مصوب مقام معظم رهبری در راستای کاهش ریسک زلزله اهتمام لازم را معمول دارند و برای مدیریت بحران در انتظار وقوع حوادث نباشند که آن زمان بسیار دیر است.
وی در زمینه اقدامات بخشداری مرکزی در مدیریت بحران روستاها به جمع‌آوری اطلاعات، تعیین دهیاران و افراد معتمد نواحی مختلف به عنوان مدیر ستاد بحران روستا و ارائه آموزش‌های مربوطه در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: البته سطح آمادگی قابل قبول نیست و تکمیل آن منوط به همکاری سایر ارگان‌های ذی‌ربط به ویژه جمعیت هلال احمر شهرستان و همچنین مطالبه‌گری دهیاران و شورای اسلامی روستاها است.
رجب‌زاده با بیان اینکه مقابله با بحران باید در دقایق اولیه آن صورت گیرد، عنوان کرد: علاوه بر فرهنگ‌سازی در روستاها با ارائه آموزش‌های تخصصی و عمومی برای مردم، تجهیز امکانات اولیه امداد و نجات در مناطق حساس و همچنین ایجاد ساخت‌وسازهای اصولی و مبتنی بر نکات فنی می‌توان تا حد زیادی تلفات و خسارت‌های ناشی از زلزله را تقلیل داد.
بخشدار مرکزی کوهبنان از پیگیری احداث و راه‌اندازی پایگاه آتش‌نشانی روستایی در دهستان خرمدشت خبر داد و ابراز داشت: با توجه به بهره‌برداری مردم منطقه از شبکه گاز طبیعی در سال جاری به منظور مواجه با حوادث غیر مترقبه راه‌اندازی این مرکز بسیار ضروری است.

نوشتن دیدگاه

از درج نظرات حاوی توهین جلوگیری می شود.