سیرجان

طلوع کرمان-سیرجان امروزه به عنوان شهری در حال توسعه و صنعتی مطرح است. وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و قرارگرفتن در شاهراه مواصلاتی شمال به جنوب و شرق به غرب بر اهمیت این شهر تاریخی افزوده است. با افزایش جمعیت شهر لزوم ارتقای خدمات شهری و نیز توسعه و عمران شهری بیش از گذشته احساس می شود. یکی از مشکلات شهر سیرجان ترافیک است. آری دیگر ترافیک تنها معضل تهران و مشهد نیست بلکه شهرهای در حال توسعه ای مانند سیرجان  نیز با این مشکل روبرو هستند.بسیاری از شهرها با احداث تقاطع های غیرهمسطح بر این مشکل چیره می شوند یا آن را کاهش می دهند. متأسفانه در شهر سیرجان طی سال های گذشته در زمینه تقاطع های غیرهمسطح خیلی کمرنگ عمل شده است. هرچند طی ماه های گذشته مسئولین ذیربط از مطالعات احداث تقاطع غیرهمسطح در میدان مادر و یک میدان دیگر در شهرسیرجان خبر داده اند اما هنوز کلنگ احداث به زمین نخورده است. بسیاری از مناطق شهر سیرجان مستعد داشتن زیرگذرها و روگذرهایی است که مشکل ترافیک را کاهش دهند. در این بین مهمترین موضوع آینده نگری در طراحی تقاطع های غیرهمسطح شهری سیرجان است. اهمیت از آن جهت که در آینده و با افزایش جمعیت و ترافیک تقاطع ها جوابگو باشند و برای توسعه شهر با مشکل روبرو نشوند ومانعی برای توسعه نباشند. نیاز به تقاطع غیرهمسطح در شهر سیرجان بگونه ای است که می توان با یک نگاه سطحی نیاز شهر به حداقل 8 تقاطع غیرهمسطح را فهمید.در کنار تقاطع های غیرهمسطح شهرسیرجان به شدت به آسفالت و خط کشی مناسب نیاز دارد. سیرجان باید به سرعت روی ریل توسعه شهری حرکت کند و از شهرهای هم رده خود مانند کاشان و نیشابور عقب نیفتد و فاصله خود را با سایر شهرها و مراکز استان ها و کلانشهرها نیز کاهش دهد. باید دید شهرداری و شورای شهر جدید شهرسیرجان چه برنامه ای برای طرح های کلان در حوزه عمران شهری در سرخواهند داشت!؟

کهنوج

طلوع کرمان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان- باحضور فرماندار کهنوج به همراه رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت،  معاون دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و رئیس بیمارستان کهنوج از پروژه احداث بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی این شهرستان بازدید شد. زمین این بیمارستان که مشکل عمده ای برای منطقه جنوب استان بود، با تلاش نماینده این شهرستان وکمک خیرین واگذار شد.

بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی جدید شهرستان کهنوج به همت عبدالله بهزادی از خیرین بومی شهرستان کهنوج در زمینی به مساحت ۵ هکتار مربع و برابر با استاندارد‌های وزارت بهداشت و درمان، ساخته خواهد شد.

 رونداجرایی این پروژه از سال آینده و با تخصیص اعتبار و تعیین پیمانکار توسط دانشگاه علوم پزشکی جیرفت آغاز خواهد شد.

رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق کرمان با بیان اینکه تشکیل خوشه گردشگری استان برای اولین بار در کشور تایید شده است، ابراز امیدواری کرد که این خوشه بتواند در سال آینده راه اندازی شود.

به گزارش ایسنا، مهدی سیاوشی در جمع اعضای کمیسیون گردشگری با اشاره به برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران از سوم تا ششم بهمن ماه 96 در تهران افزود: در سال جاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اهتمام ویژه‌ای در حال تلاش برای برپایی هر چه بهتر این نمایشگاه است که فعالان این حوزه در کرمان نیز باید از این فرصت مهم برای معرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاریی گردهمایی روسای انجمن های راهنمایان گردشگری سراسر کشور در ماه گذشته به میزبانی کرمان اشاره کرد و گفت: این رویداد در راستای دعوت از افراد موثر در گردشگری کشور به کرمان برگزار شد که این افراد دو روز از جاذبه های گردشگری کرمان بازدید کردند.

سیاوشی، در ادامه به تجلیل کمیسیون گردشگری اتاق ایران از کمیسیون گردشگری اتاق کرمان به دلیل پیگیری برای راه اندازی کمیسیون گردشگری در مجلس شورای اسلامی و توافق بیش از 100 نماینده مجلس با این طرح، اشاره کرد با تشریح روند تشکیل کانون آفرود کرمان با حضور نماینده کانون آفرود اتومبیلرانی کشور خاطرنشان کرد: انجمن آفرود کرمان پنجمین انجمن در کشور است که راه اندازی شده و قصد دارد در نخستین برنامه خود طی برگزاری یک مسابقه رالی، همه جاذبه های استان را در مسیرهای تعریف شده آن بگنجانند.

رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق کرمان همچنین از عضویت علی معین زاده، رئیس انجمن هتلداران استان در جامعه هتلداران کشور خبر داد و بیان کرد: امیدواریم حضور کرمانی ها در سطح ملی بتواند در رونق و توسعه گردشگری استان تاثیرگذار باشد.سیاوشی، با بیان اینکه تشکیل خوشه گردشگری استان برای اولین بار در کشور تایید شده است، ابراز امیدواری کرد که این خوشه بتواند در سال آینده راه اندازی شود.

وی در بخش دیگری به تشکیل شرکت توسعه گردشگری کرمان با کمک شرکت معتبر گردشگری THR اسپانیا اشاره کرد و گفت: سرمایه اولیه این شرکت 6 میلیارد تومان است که در این شرکت با کمک مشاور مذکور قرار است سند گردشگری استان و راهبرد بازاریابی آن تدوین شود، سپس پروژه هایی تعریف و در مرحله بعد سمینار بازاریابی و سرمایه گذاری گردشگری با هدف تامین مالی پروژه ها برگزار خواهد شد.

نائب رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: این شرکت اسپانیایی همچنین قرار است برند کرمان را تعریف کند و برای اجرای پروژه، به آموزش چند نیروی کار در این زمینه بپردازد.

سیاوشی با بیان اینکه تاکنون بیش از 80 درصد از سهام شرکت توسعه گردشگری خریداری شده که 20 درصد آن را اتاق کرمان خریداری کرده است، افزود: شرکت اسپانیایی مجری این طرح در سطح بین المللی بسیار معتبر است و کرمان اولین استانی است که در حوزه گردشگری از یک شرکت خارجی کمک می گیرد.

کرمان

به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر جمعه در حاشیه بازدید از روند تجهیز و تکمیل هتل چهار ستاره مجموعه حاج آقا علی رفسنجان، از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان با پنج هزار متر مربع زیربنا توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در آینده ای نزدیک خبر داد.
بر اساس این گزارش، در شهرهای مختلف ایران کاروانسراها نماد قدمت و پیشینه شهرها هستند زیرا در گذشته افراد برای استراحت در بین راه به کاروانسراها می رفتند و در آن جا استراحت می کردند تا اموال و جانشان در امان بماند و روز بعد بتوانند به سفرشان ادامه دهند.
رفسنجان نیز از وجود کاروانسراها مستثنی نبوده و چندین کاروانسرا در این شهرستان وجود دارد که کاروانسرای حاج عبدالوهاب اثر تاریخی نگینی در دل شهر رفسنجان است که در اواخر دوران صفویه ساخته شده است.
با توجه به اینکه مالک 90درصد ابنیه تاریخی استان اداره کل اوقاف و امور خیریه می باشد، کاروانسرای عبدالوهاب شهر رفسنجان نیز از این قضیه مستثنی نیست اما اداره کل اوقاف و امور خیریه سال های گذشته بخشی از این کارونسرا را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می گذارد تا در این مکان دفتر نمایندگی خود را دائر نماید.
در حاشیه بازدید استاندار کرمان از مجموعه خانه حاج آقا علی رفسنجان، طی نشستی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار رفسنجان، رئیس شورای شهر رفسنجان و جمعی از مسئولین، صورت جلسه ای تنظیم و مقرر گردید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر چه سریع تر نسبت به تخلیه کاروانسرا اقدام نماید و فرماندار رفسنجان نیز ملزم به استقرار دفتر نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی در مکان دیگری شد.
در این صورتجلسه مقرر گردید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان پس از تخلیه و تحویل کاروانسرای حاج عبدالوهاب، نسبت به تجهیز کارگاه اقدام و عملیات احیاء و بازسازی این بنای تاریخی را با نظارت کامل کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آغاز نماید.
همچنین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با واگذاری زمین مجموعه اسب سواری قاسم آباد به تعاونی دهیاری ها جهت احداث مجموعه سوارکاری موافقت نمود.
 

طلوع کرمان به نقل از پایگاه خبری آموزش والیبال ایران-از رقابت های لیگ دسته اول والیبال ایران تیم والیبال گل گهرسیرجان در ادامه نتایج ضعیف خود این باردرخانه خود در سه ست پیاپی مغلوب تیم والیبال شهروند اراک شد.در این دیدار که در سیرجان و در حضور حدود800 تماشاگر برگزار شد، گل گهر سیرجان هر سه ست را با نتیجه مشابه 25 بر 23 به حریف اراکی خود واگذار کرد تا با 12 امتیاز به رده پنجم جدول سقوط کند.

لاستیک بارز کرمان سربلند از جدال سخت

تیم والیبال لاستیک بارز کرمان در جدالی سخت مقابل میزبانش، تیم پالایش نفت آبادان 3 بر 2 به برتری دست یافت و در رده دوم جدول گروه خود قرار گرفت.ست های اول،چهارم و پنجم ست هایی بود که تیم لاستیک بارزبا امتیاز های 25 بر22 و 16 بر 14  از آن خود کرد.در مقابل ست های دوم و سوم را با امتیازهای 25 بر 23 و 26 بر24 به حریف آبادانی خود واگذار کرد.

لیگ